Finalistii Galei Premiilor de Excelenta in Energie – Romanian Energy Awards 2015

Publicatia The Diplomat-Bucharest organizeaza cea de-a 4-a editie anuala a Galei Premiilor de Excelenta in Energie – Romanian Energy Awards 2015, pe 12 mai 2015, in cadrul Crowne Plaza Hotel, Bucuresti.

Evenimentul este organizat cu sprijinul: partenerilor gold CEZ Group si Veolia, partenerii Adrem Invest, EnergoBit, EximBank, Vimetco Alro, partenerii strategici Consiliul Concurentei, Asociatia Furnizorilor de Energie Electrica din Romania (AFEER), Asociatia Romana pentru Promovarea Eficientei Energetice (ARPEE), Comitetul National Roman al CIGRE – CNR-CIGRE, Federatia Patronala a Asociatiilor Companiilor de Utilitati din Energie (ACUE), COGEN Romania, Centrul Roman al Energiei – CRE, Transelectrica, World Energy Council. De asemenea, evenimentul se bucura de participarea EY, Nalco Romania, Retrasib si suportul Lacerta si Crowne Plaza Hotel.

In cadrul evenimentului, The Diplomat-Bucharest va lansa anuarul Romanian Energy and Resources Overview 2015.

Evenimentul va reuni reprezentanti ai autoritatilor guvernamentale, ai organismelor de reglementare in domeniul energiei, jucatori de top din domeniul productiei si distributiei energiei, trading, resurse (petrol, gaz, carbune, hidro energie regenerabila), finantare, legislatie, consultanta implicati in dezvoltarea si monitorizarea celui mai dinamic sector din economie.

JURIU

Iulian Iancu, Presedinte Committetul pentru Industrii si Servicii, Camera Deputatilor

Alexandru Valeriu Binig, Partener EY

Mihai Albulescu, Secretar de Stat, Ministerul Energiei, Companiilor Mici si Mijlocii

Elena Popescu, Director General, Directia de Energie si Mediu, Ministerul Energiei, Companiilor Mici si Mijlocii

Bogdan Marius Chiritoiu, Presedinte, Romanian Competition Council

Zoltan Nagy-Bege, Membru al consiliului de administratie, ANRE

Silvia Vlasceanu, Director executiv al Federatiei Patronala a Asociatiilor Companiilor de Utilitati din Energie-ACUE

Ciprian Diaconu, Director, Transelectrica

Virgil Musatescu, Profesor, Doctor Inginer ,Universitatea Tehnica Bucuresti

 

Aflata la cea de-a patra editie anuala, Gala de premiere pentru companii si manageri in domeniul energetic s-a dezvoltat inca din primul an de la lansare intr-o platforma autentica de apreciere a performantei si intr-un reper pentru economia din Romania.

FINALISTII GALEI ROMANIAN ENERGY AWARDS 2015

OVERALL ENERGY AWARDS
Energy Deal of the Year
– Electrica – Stock Exchange Listing
– MOL Romania – Acquisition of ENI Romania
– GDF Suez Energy Romania- Take over of an important share percentage of CONGAZ Constanta
– Oil Depol Service – Acquisition of Ecomaster from KMG
– SGB SMIT International Gmbh – Take over of an important share percentage of Retrasib and Trafo Proiect
Energy Company of the Year
BEPCO
TINMAR-IND SA
ROMGAZ
TRANSELECTRICA
Energy Manager of the Year
Ioan Rosca – CEO Electrica SA
Florentina Totth, Country President, Schneider Electric Romania
Kinga Daradics, CEO, MOL Romania
Eric Stab, CEO, GDF Suez
Victor Ionescu, General Director, OPCOM
Energy Personality of the Year
Niculae Havrilet, President, ANRE
Daniela Lulache, General Director, Nuclearelectrica
Eric Stab, CEO, Gdf Suez Energy Romania
Razvan Nicolescu, Former Delegate Minister for Energy
OPERATIONAL ENERGY AWARDS
Oil and Gas Company of the Year Oil and Gas Project of the Year
MOL Romania
Romgaz
Stratum Energy
Grup Servicii Petroliere
РTransgaz,  Iasi-Ungheni Pipeline
Stratum Energy
Serinus Energy
Electicity Company of the Year Electricity Project of the Year
– CEZ
Bepco
Electrica
E.ON
– Nuclearelectrica
– Veolia – 2 MW Steam turbine
ANRE-Opcom-Transelectrica, 4m Market Coupling
Bepco
Renewable Energy Company of the Year Renewable Energy Project of the Year
– CEZ Wind Farm
Vestas
EDPR
Steag
Monsson
– Vestas
EDPR
Steag
Monsson
Land Power, Dorobantu-Topolog
– Sortilemn
SERVICES SUPPLIERS AWARDS
Energy Law Firm of the Year Engineering Firm of the Year
– DLA Piper Dinu Sca
Tuca Zbarcea & Asociatii
CMS Cameron Mckenna
Kinstellar
– Ipip
Halliburton
– Petrostar
– Tractebel Engineering
Technology Provider of the Year Energy Services Company of the Year
– Eximprod Grup
Electromagnetica
GE-Lufkin
Retrasib
AEM
– Adrem Invest
Energobit Esco
Prospectiuni
Vestas
Servelect
Elsaco
Energy Financing Award
– Eximbank
– Banca Comerciala Romana
– EBRD
OUTSTANDING PROGRAMS AWARDS
Energy Efficiency Program of the Year Energy Initiative of the Year
– Arcelormittal Galati
Stirom
OMV Petrom – “Light Up”
Luxten РModernization And Optimization  Dorobanti Area, Bucharest
Schneider Electric Romania – Carrefour – Schneider Electric – Energy Efficiency Partnership
– Technical University Of Cluj Napoca
Transelestrica SA
Romgaz SA
Monsson
– Joint Venture Adrem Invest – E.ON Romania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *